Co wisi w powietrzu

W dniu 17. 05. 2019 r. uczniowie klas 5-tych, 6-tych oraz klasy 8 c wzięli udział w warsztatach „Co wisi w powietrzu. Zanieczyszczenie powietrza” w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Gminy Zielonki.

W sali teatralnej odbywał się warsztat, zatytułowany: Co wisi w powietrzu? Zanieczyszczenia powietrza.

Program zajęć zawierał opis źródeł zanieczyszczeń, wyjaśnienie zjawisk powodujących SMOG i wprowadzenie do systemów monitoringu zanieczyszczeń powietrza.

Głównym celem zajęć było uświadomienie młodzieży o szkodach wywoływanych przez popularne praktyki takich jak palenie śmieci, używanie wysoce zanieczyszczonego węgla czy nieekonomiczna eksploatacja pieca. Takie dziwne obyczaje powodują realne szkody. Szczególnie narażone są właśnie dzieci, które w dorosłym życiu cierpią przez nieroztropne zachowanie swoich rodziców i dziadków.

Po przeprowadzonych warsztatach dzieci mają świadomość zagrożeń, jakim są zanieczyszczenia. Znają również sposoby ochrony przed nimi oraz wiedzą, że już teraz mogą walczyć o czyste powietrze.

W sali 015 warsztaty:

Co dzieje się w -200 stopniach?

Tematem pokazu było coś, czym cały czas oddychamy. Uczniowie zobaczyli mrożące krew w żyłach doświadczenia: chmury azotowe, skraplanie powietrza, azotowy wybuch.

Opracowanie: Zofia Idzik, Andrzej Wąsowski