Klasy 1b i 1e w Instytucie Fizyki Jądrowej

31 maja 2019 roku uczniowie z klasy 1b i 1e byli na wycieczce w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie.

Uczniowie przekonali się, jak wiele można się nauczyć podczas zabawy i że fizyka to bardzo ciekawa dziedzina nauki. Swój pobyt w Instytucie rozpoczęli od „Gry planszowej z fizyką w tle”. Gra w ciekawy sposób opowiadała o fizyce.

Ciekawość, to pierwszy stopień do ….. wiedzy, a pokazy to doskonały sposób, aby tą wiedzę zdobyć. Dlatego też uczniowie obejrzeli „Triki fizyki na bis”. Tutaj niemożliwe stało się możliwe. Podczas pokazu uczniowie mieli okazję obejrzeć ciekawe doświadczenia, eksperymenty, w których przyroda odsłania swoje magiczne oblicze. Uczniowie uzyskali odpowiedzi na pytania: Jak wielkiej siły potrzeba, by zgnieść jajko? Czym jest polimer? Jakie są właściwości cieczy nienewtonowskiej? Jak wytrzymałe są balony? Czy można zdmuchnąć świeczki na torcie stojąc w odległości kilku metrów od tortu? ….W jaki sposób usunąć plamę z atramentu?

Uczniowie z zaciekawieniem oglądali prezentowane doświadczenia.

Wzbogaceni o wiedzę fizyczną wrócili do szkoły.

Barbara Magiera, Katarzyna Madetko.