Małopolska Noc Naukowców 2017

W ramach realizacji autorskiego projektu „Muzealny zawrót głowy” 29 września 2017 roku chętni uczniowie oddziałów gimnazjalnych pod opieką p. Małgorzaty Maruszak-Kobas i p. Jarosława Ozgi wzięli udział w kolejnej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców. W tym roku uczniowie uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez dwie krakowskie uczelnie- Uniwersytet Pedagogiczny oraz Uniwersytet Rolniczy. Pierwsza część naukowej nocy rozpoczęła się zajęciami zorganizowanymi przez Instytut Fizyki Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Technicznego Uniwersytetu Pedagogicznego. Lekcję fizyki uczniowie rozpoczęli wykładem na temat światła i zjawisk świetlnych występujących w przyrodzie. Następnie wzięli udział w pokazach, których tematem było tzw. „zimne świecenie”, czyli luminescencja. W trakcie pokazów uczniowie zapoznali się z rodzajami luminescencji oraz z jej powszechnym zastosowaniem między innymi do produkcji zabawek, przyborów szkolnych, ozdobnego oświetlenia- neonów oraz w kryminalistyce. W drugiej części uczniowie wraz  z opiekunami udali się na zajęcia zorganizowane przez Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego. Zajęcia rozpoczęły się od nietypowej lekcji geografii. Uczniowie zwiedzili interaktywną wystawę w Muzeum Gleb. Ekspozycja poświęcona była strefom klimatycznym oraz rodzajom gleb, jakie można spotkać w danej strefie. Po zakończeniu zwiedzania wystawy uczniowie wzięli udział w interaktywnej zabawie, której celem było poznanie jak  drzewa wykorzystują naturalne warunki przyrodnicze do samoistnego rozsiewania. Wprowadzeni w temat drzew udali się na warsztaty, których celem było zapoznanie uczestników z różnorodnością świata nasion drzew leśnych. Poprzez aktywny udział w warsztatach uczniowie dowiedzieli się miedzy innymi: ile waży 1000 nasion, co to jest diaspora, a także na czym polega wyłuszczanie i oskrzydlanie. Na koniec warsztatów przeprowadzony został konkurs, który sprawdzał wiedzę i spostrzegawczość uczniów. Ostatnim miłym akcentem była niespodzianka. Każdy z uczestników warsztatów mógł wziąć sadzonkę małej sosny do zasadzenia np. w swoim ogrodzie. Pełni pozytywnych wrażeń i wiedzy z dziedziny fizyki, geografii i biologii późną nocą uczniowie zakończyli Małopolską Noc Naukowców.

Opracowanie: p. Małgorzata Maruszak-Kobas i p. Jarosław Ozga

Więcej o programie "Muzealny zawrót głowy"