Październik w świetlicy szkolnej

W dziesiątym miesiącu roku bibicka świetlica realizowała następujące hasła tygodnia:

„Zwierzęta świata" (czwartego października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt);
„Dzień Edukacji Narodowej" (na cześć utworzenia przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej);
„Książka – mój przyjaciel";
„Kosmiczne podboje".

W ramach pierwszego hasła dzieci próbowały (z powodzeniem) stworzyć „Portret pamięciowy zwierza niezwykłego” na podstawie utworu literackiego. Podczas quizu popularnie zwanego „wisielcem”, wychowankowie zgadywali nazwy egzotycznych zwierząt, w tym m.in. tygrysa bengalskiego czy płetwala błękitnego.  Nauczyciele świetlicowi podczas zajęć wcielali się w role lektorów, umiejętnie interpretując głosowo wiersz „Zoo” nieśmiertelnego Jana Brzechwy. Dzieci stworzyły wiele prac plastycznych, jak choćby wizerunek lwa i tygrysa czy obraz ukochanego pupila (w tym drugim zdecydowanie zwyciężył kot domowy)

Temat tygodnia dotyczący Dnia Nauczyciela dzieci uczciły ucząc się piosenki dla swoich opiekunów autorstwa Agaty Wójtewicz. Dowiedziały się także, dlaczego właśnie czternasty października jest świętem wszystkich uczących i czemu ten dzień jest ważnym punktem w kalendarzu każdego Polaka.

W ramach hasła „Książka – mój przyjaciel” wychowankowie byli uczestnikami rozmowy kierowanej pt. „Dlaczego warto czytać i szanować książki?” Uczniowie próbowali także zmierzyć się z zagadkami dotyczącymi znajomości literatury dziecięcej i młodzieżowej.

„Kosmiczne podboje” były okazją do przypomnienia wychowankom o potędze kosmosu. Dzieci odbyły podróż poprzez wszystkie planety Układu Słonecznego, poznając najbardziej skryte tajemnice każdej z nich. Nauczyciele świetlicowe przedstawili różnice pomiędzy  planetą, planetoidą czy kometą. Pojawiła się także postać słynnego Neila Armstronga – pierwszego człowieka, którego stopa stanęła na Księżycu. Wychowankowie mieli mnóstwo pola do popisu tworząc plastyczne wizje rakiet kosmicznych, jak również przedstawiając planety Układu Słonecznego przy pomocy pędzla i farby.

Październik za nami, teraz czas na listopad i kolejne wyzwania dla świetlicy Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach! Będzie co robić, bowiem przed nami Święto Zmarłych oraz najważniejsze wydarzenie roku – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Opracował: Krzysztof Oczkowicz