WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ!

Tak, to prawda!

Przekonali się o tym uczniowie klas III gimnazjum.

Pod opieką pań- p. Agaty Płatek, p. Danuty Pardiak, p. Iwony Błażejczyk i p. Lidii Janikowskiej udali się na trzydniową wycieczkę do stolicy.

Współczesna Warszawa należy do nowoczesnych metropolii wykazujących szybkie tempo rozwoju. Teraźniejszość przeplata się tu z historią, nierzadko tragiczną.

Zwiedzanie rozpoczęli od Zamku Królewskiego odbudowanego po zniszczeniach wojennych. Urzekły wycieczkowiczów tajemnicze uliczki Starego Miasta, a panoramę miasta mogli podziwiać z 30 pietra PKiN. Ślady obiadów czwartkowych u Króla „Stasia” odnaleźli w Łazienkach Królewskich. Mieli możliwość poznania budynku Sejmu Rzeczpospolitej oraz przyglądnąć się nowinkom technicznym w Centrum Nauki „Kopernik”, do którego udali się warszawskim metrem.

Wiele radości przysporzyła uczniom wizyta na stadionie PGE- Narodowy. To tutaj nasza drużyna piłkarska rozgrywa najważniejsze mecze, dostarczając kibicom mnóstwo emocji.

Warszawa- to miasto bohater, zwane również miastem niepokonanym. W wielu miejscach istnieją ślady po czasie „mrocznym i kalekim”- jak pisał K. K. Baczyński o latach II wojny światowej, a którego grób młodzież widziała na Warszawskich Powązkach. Tu także spoczywają Alek, Zośka i Rudy- bohaterowie „Kamieni na szaniec”.

Muzeum Powstania Warszawskiego- jedyne takie muzeum, które ukazuje 63 dni morderczej walki z okupantem hitlerowskim w roku 1944. I choć zakończyło się klęską i śmiercią 200 tys. ludzi oraz miasta, należy o tym wielkim zrywie warszawiaków pamiętać; podziwiać miasto, które powstało z ruin i tętni życiem.

Opracowanie: Danuta Pardiak