Wrzesień w świetlicy szkolnej

Pierwszy miesiąc za nami – nowinki ze świetlicy szkolnej.

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od zapoznania się z regulaminami oraz z zasadami zachowania się w świetlicy szkolnej. Wszystkie grupy świetlicowe wdrażaliśmy do przestrzegania  reguł, aby każde dziecko mogło spędzić czas w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze. Dzieci chętnie włączyły się do tworzenia tematycznych gazetek ściennych, przypominających podstawowe zasady zachowania. Wspominaliśmy również wakacyjne beztroskie chwile, które uwieńczyliśmy na papierze w postaci letnich pejzaży.

W drugim tygodniu roku szkolnego rozmawialiśmy na tematy bezpieczeństwa w szkole oraz na drogach i ulicach. Dzieci poznawały podstawowe przepisy ruchu drogowego, znaki drogowe i inne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, np. jak być widocznym na drodze. Wychowawcy przeprowadzili na ten temat pogadanki, wspólnie obejrzeliśmy filmiki edukacyjne dot. bezpieczeństwa na drogach, poznawaliśmy znaki drogowe, tworzyliśmy prace plastyczne o ruchu drogowym, projektowaliśmy odblaski.

„ Dobre maniery każdego dnia” to temat kolejnego wrześniowego  tygodnia naszych spotkań w świetlicy. Wspólnie z wychowawcami tworzyliśmy katalog kulturalnego zachowania, sięgaliśmy po pozycje książkowe autorstwa Grzegorza Kasdepke, takie jak „Savoir- vivre dla dzieci”, „Bon czy ton?”, „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”, które w sposób zabawny i przystępny dla dzieci ukazują tajniki kulturalnego zachowania. Przeczytane fragmenty tekstów były kanwą do głębszych dyskusji na temat : „Co wypada?”, „Co nie wypada?”, „Co należy a czego nie wolno robić ?” w życiu codziennym oraz od święta, w kontaktach towarzyskich i podczas różnych uroczystości.

W ostatnim tygodniu września powitaliśmy  jesień, również w naszej świetlicy. Zmiany zachodzące w przyrodzie, barwy  i zapachy, dary jesieni inspirowały nas do tworzenia  różnorodnych prac plastycznych i dekoracji sal świetlicowych.  W tym tygodniu również obchodziliśmy  Dzień Islandii (26 września). Z tej okazji uczniowie prezentowali się w  barwach narodowych Islandii: niebieskiej, czerwonej, białej. Poznawaliśmy ciekawostki nt.  tego odległego kraju położonego na wyspie o tej samej nazwie. Kolorowaliśmy flagę Islandii oraz symbole z nią związane.

„Pierwsze koty za płoty…” Wrzesień to niełatwy miesiąc w świetlicy, szczególnie dla naszych pierwszoklasistów. Mamy jednak nadzieję, że po zapoznaniu się z obowiązującymi zasadami oraz organizacją  pracy świetlicy, każdy z uczniów znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego spośród kół zainteresowań i innych aktywności, które może rozwijać w świetlicy szkolnej. Dysponujemy również kącikiem do nauki własnej w osobnej salce (018’), gdzie chętni uczniowie, po zgłoszeniu wychowawcy, mogą odrobić prace domowe.  Zachęcamy do zapisywania się na zajęcia dodatkowe- wykaz poszczególnych kół zainteresowań dostępny jest na gazetce ściennej  „Świetlicowe info” przy głównej sali świetlicowej (018). Informujemy, że zajęcia rozpoczynają się od października. Warunkiem rozpoczęcia się zajęć  jest skompletowanie odpowiedniej liczby chętnych  osób. Szczegóły dotyczące kół zainteresowań dostępne są  na gazetce informacyjnej oraz u nauczycieli prowadzących poszczególne zajęcia.

Opracowała przewodnicząca nauczycieli świetlicy:  Aneta Kubik