Wycieczka klas 7a i 7c

W dniu 28 maja 2019r. uczniowie klas 7a i 7c pod opieką p. Beaty Pieńkowskiej, p. Anny Sawczuk, p. Roberta Smołki uczestniczyli we wspaniałych, wzruszających warsztatach nt. wiedzy o II wojnie światowej  oraz oglądnęli stałą wystawę „Kraków- czas okupacji 1939-1945”. Uczniowie odpowiadali na trudne pytania przewodnika: „Czym jest tolerancja?”, „Co to jest rasizm?”, „Co to jest propaganda?”, „Kiedy rozpoczęła się i zakończyła II wojna światowa”?. Następnie podczas pracy zespołowej uczniowie opisali czym jest m. in. wolność. Na koniec uczniowie oglądnęli wystawę, która jest opowieści o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach            – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939 i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa. Wielka historia II wojny światowej krzyżuje się tu z życiem codziennym, życie prywatne – z tragedią, która dotknęła cały świat. Wystawa została zrealizowana przy użyciu środków wykraczających poza ramy tradycyjnej ekspozycji muzealnej. Scenograficzne rekonstrukcje autentycznych przestrzeni miejskich są zderzone         z instalacjami rzeźbiarskimi, metaforycznie ujmującymi historię wojennego Krakowa. Widz wędruje przez miasto: idąc wybrukowanymi ulicami wchodzi do fotografa, autentycznego fotoplastykonu działającego niegdyś przy ulicy Szczepańskiej, „wsiada do tramwaju”, przez okna którego ogląda film z życia miasta, przechodzi przez ciasny labirynt getta ze znajdującym się w nim mieszkaniem żydowskim, by potem wraz jego mieszkańcami znaleźć się w obozie w Płaszowie. Pięć kluczowych momentów dla historii miasta zostało oznaczonych przez „maszyny pamięci”. Puentą wystawy jest instalacja rzeźbiarska – „Sala wyborów” – symbol etycznych dylematów i postaw w czasie wojny. W 45 przestrzeniach wystawienniczych przeszłość Krakowa została wykreowana w taki sposób, by każdy ze zwiedzających mógł bezpośrednio dotknąć historii, poczuć emocje mieszkańców miasta okresu wojny. Rozbudowane multimedia (30 interaktywnych stanowisk z monitorami dotykowymi, 70 ścieżek dźwiękowych, 15 wideoprojektorów), tworzą nowoczesną i atrakcyjną dla widza formę przekazu muzealnego.

Największą wiedzą historyczną podczas zajęć warsztatowych wykazała się Weronika Sęk z klasy 7a. Uczennica otrzymała od przewodnika p. Mateusza książkę historyczną.

Gratulujemy

Opracowanie: mgr Beata Pieńkowska