SP Bibice

szkolny sErwis informacyjny

 

wydanie II z dnia 10 października 2017 r

Dzień dobry!

Pierwszy miesiąc nauki już za nami. Jeszcze tylko dziewięć i to niecałych miesięcy, bo przecież święta, ferie oraz kilka dni wolnych (z różnych powodów) od zajęć i znowu upragnione wakacje… Oczekiwanie na ich początek umilą nam na pewno różne wydarzenia z życia naszej szkoły i nie tylko.

A oto kilka z nich:

1. Za nami już obchody 73. rocznicy upadku powstania warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni, czyli do 2 października. Przeszło ono do historii naszego kraju jako akt heroizmu. Niech pamięć o wielu ofiarach stolicy będzie żywa także i w naszych myślach.

2. Warto również wiedzieć o tym, że w tym miesiącu, 15 października, mija 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki –wielkiego polskiego i amerykańskiego generała, uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej z 1794. Sejm RP ustanowił z tej okazji rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki.

3. Dużymi krokami zbliża się także 14 października, czyli Święto Komisji Edukacji Narodowej, inaczej zwane też Dniem Nauczyciela. Pamiętajcie o tym, aby z okazji tego święta być szczególnie aktywnym na lekcjach. Niech nasi, wytrwali w swej pracy, nauczyciele wiedzą, że ich codzienna, ciężka praca „nie idzie w las.” W związku z tym, że w tym roku Dzień Nauczyciela przypada w sobotę, uroczysta akademia odbędzie się w piątek 13 i na pewno będzie to bardzo pozytywny dzień, bo żadnego „pecha” nie przewidujemy;]

W tym miesiącu przypominam również o:

4. Zmianie czasu z letniego na zimowy!!! Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich śpiochów, bo przez najbliższe kilka miesięcy będą mogli spać o godzinę dłużej. Dlatego też  w nocy z 28 na 29 października (czyli z soboty na niedzielę) pamiętajcie o przestawieniu zegarków z godziny 3.00 na 2.00.        

5. Drodzy uczniowie! W przyszłym miesiącu, czyli w listopadzie nie zapomnijcie o wzięciu udziału w Małopolskich Konkursach Kuratoryjnych…do których już teraz należy rozpocząć intensywne przygotowania. My ze swojej strony będziemy mocno trzymać kciuki za wszystkich konkursowiczów;]  Obiecujemy także nie przeszkadzać w czasie przygotowań do walki o tytuł laureata;]

6. Ostania informacja w dzisiejszym wydaniu naszych szkolnych wiadomości związana jest z działalnością Szkolnego Klubu Wolontariatu. Otóż, od poniedziałku 9 października rozpoczęła się akcja pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”, której celem jest zebranie zniczy i sztucznych kwiatów na zapomniane i zaniedbane groby żołnierzy. Wolontariusze z naszej szkoły poprzez uporządkowanie i ozdobienie grobów żołnierzy chcą oddać hołd tym, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę! Wszystkie przyniesione kwiaty i znicze można zostawiać w pudełku znajdującym się przy wejściu do szatni.

 

Nie zapominajcie także o trwającej już akcji „Wkręć się w pomaganie”. Na każdym piętrze budynku naszej szkoły znajdują się specjalnie oznaczone pudełka, do których można wrzucać nakrętki po pustych butelkach. Tym bardziej, że każdego dnia ich duże ilości (wraz z cennymi nakrętkami) lądują codziennie w koszach na śmieci. Warto pamiętać, że w ten prosty sposób można codziennie pomagać chorym dzieciom.

 

***Na zakończenie dzisiejszego wydania Szkolny Serwis Informacyjny przypomina o tym, że obowiązkiem każdego ucznia jest dbanie o ład, porządek i wspólne bezpieczeństwo w szkole. Pamiętajcie też o tym, że możecie zawsze korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej i z doradztwa zawodowego na terenie naszej szkoły.

Dziś już dziękujemy wszystkim za uwagę

 i życzymy udanego dnia!

Do usłyszenia;] w przyszłym miesiącu…

 

 

wydanie I z dnia 11 września 2017 r.

Dzień dobry!

Witamy wszystkich w nowym roku szkolnym, który rozpoczęliśmy już ponad tydzień temu. Każdy z nas powrócił z wakacji wypoczęty i gotowy na nowe, ciekawe wyzwania. Zwłaszcza, że po raz pierwszy w naszej szkole, zamiast pierwszych klas gimnazjum ,pojawili się siódmoklasiści! Nasza radość spowodowana widokiem szkolnych korytarzy widoczna była już pierwszego dnia i liczymy na to, że długo nas nie opuści;]

Informujemy, że podobnie jak w ubiegłym roku, będziemy nadawać nasz Szkolny Serwis Informacyjny co miesiąc, aby przypominać ciężko zapracowanej społeczności uczniowskiej ważne daty, rocznice, święta i wydarzenia z życia naszej szkoły. Wobec tego uważnie posłuchajcie pierwszego wydania szkolnych wiadomości.

Na początek kilka informacji na temat Szkolnego Klubu Wolontariatu:

             Otóż, od tego roku szkolnego na terenie naszej szkoły rozpoczyna, pod opieką nauczycieli, swą działalność Szkolny Klub Wolontariatu. Celem tej organizacji będzie bezinteresowne niesienie pomocy i wsparcie wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Wszystkich uczniów zainteresowanych włączeniem się w działalność wolontariacką zapraszamy 18 września (poniedziałek) o godz. 16.30 do sali 320 na spotkanie z nauczycielami-opiekunami Szkolnego Klubu Wolontariatu. Wtedy to poznacie zasady działania naszej szkolnej organizacji wolontariackiej i będziecie mogli zostać nowymi wolontariuszami.

Uwaga! Na spotkanie należy zabrać ze sobą podpisaną przez rodzica zgodę, której druk znajduje się na gazetce Szkolnego Klubu Wolontariatu przy sali 222.

             Mimo, że wolontariuszy w naszej szkole nie ma jeszcze zbyt wielu, to już w tym tygodniu ruszyła pierwsza charytatywna akcja szkolnego wolontariatu pod hasłem „Uczeń-uczniowi podaruje zeszyt i nie tylko” mająca na celu pomoc dzieciom z jednego z domów dziecka w Krakowie. Od poniedziałku 11 września do piątku 6 października zbieramy więc różne przybory szkolne, takie jak: długopisy, kredki, pisaki, ołówki, zeszyty, farby i wszystko to, co tylko uczniowi na szkolonej ławce może się przydać. Przyniesione artykuły należy pozostawiać w pudełku znajdującym się w okolicach portierni, a wolontariusze z naszej szkoły przekażą je potrzebującym mieszkańcom krakowskiego domu dziecka.

Bądźcie więc szczodrzy, zwłaszcza, że na szkolnych potrzebach znacie się jak nikt inny!

Oprócz spotkania ze Szkolnym Klubem Wolontariatu w tym miesiącu pamiętajcie również, że:

1. 1 września to dzień, który związany jest nie tylko z kończącymi się wakacjami, ale także z kolejną rocznicą wybuchu II wojny światowej. W tym roku obchodziliśmy ją już po raz 78. Tego dnia w całym naszym kraju odbyły się różne uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. Warto wiedzieć o tym, że napaść Niemiec hitlerowskich i ZSRR na Polskę rozpętała II wojnę światową, która trwała aż sześć lat i pochłonęła 72 miliony istnień ludzkich. Do końca wojny wzięło w niej udział aż 61 państw.
2. W bieżącym miesiącu, a konkretnie 3 września, przypadła także 186. Rocznica obrony słynnej Reduty Ordona, znanej zapewne wszystkim z utworu Adama Mickiewicza. Wiersz naszego narodowego wieszcza jest opisem obrony Warszawy przed Rosjanami podczas powstania listopadowego we wrześniu 1831 przez załogę Reduty 54, gdzie dowódcą artylerii był Julian Ordon. W scenie finałowej Ordon, nie chcąc oddać wrogowi amunicji, wysadza się wraz z całym jej składem w powietrze. Jest to wersja Adama Mickiewicza, gdyż w rzeczywistości Ordon przeżył pogrom. A sam utwór powstał na podstawie relacji uczestnika tych wydarzeń, przyjaciela poety, Stefana Garczyńskiego.
3. Za nami już także dzień 8 września, kiedy to spotkaliśmy się z przedstawicielami policji. Wtedy to wysłuchaliśmy wielu cennych rad dotyczących m.in. naszej bezpiecznej drogi do i ze szkoły.
4. Jednym z wydarzeń w naszej szkole w obecnym miesiącu są oczywiście spotkania rodziców z wychowawcami klas, innymi nauczycielami oraz specjalistami.

Dyrektor Szkoły zaprasza więc wszystkich rodziców w dniach 12, 13 i 14 września na godzinę 17.00 lub/i 18.00 do poszczególnych sal, których numery wywieszone będę przy wejściu do budynku szkoły.

Uwaga! Spotkanie z rodzicami najstarszej części naszej społeczności, czyli uczniów klas trzecich gimnazjum rozpocznie się o godzinie 17.30 w sali 002 i dotyczyć będzie harmonogramu i procedur związanych z egzaminami gimnazjalnymi.

5.    O tym, że nadchodzi jesień chyba nie trzeba nikomu przypominać, bo każdy z nas zauważył na pewno, że jest wrzesień i musimy siedzieć w szkolnej ławce… Pierwszy dzień jesieni w roku 2017 wypada w piątek 22 września. Tego właśnie dnia o godzinie 22.02 nastąpi początek jesieni astronomicznej i wtedy będziemy mieli do czynienia z równonocą jesienną. Jesień kalendarzowa nadejdzie dzień później czyli 23 września. Data rozpoczęcia jesieni w kalendarzu jest stała. Jesień astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do 22 grudnia. Jesień to też czas, w którym dni są krótsze od pory nocnej, a z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa. Choć pogoda już teraz jest typowo jesienna,  mamy nadzieję, że lato jeszcze wróci do Polski chociaż na kilka dni.

W tym miesiącu nie zapomnijcie również o:

6.    Dniu 23 września i zaplanowanym na ten czas FESTYNIE RODZINNYM. Już dziś zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu całe Wasze  rodziny. Tym bardziej, że poprzez udział w wielu atrakcjach odrobimy dzień 2 maja 2018 roku i w ten sposób zapewnimy sobie dłuższy weekend majowy.

7.         W ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych 26 września obchodzić będziemy w naszej szkole Dzień Węgier. Z tej okazji zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w wielu ciekawych imprezach i konkursach. Pamiętajcie, aby w tym dniu ubrać się w na czerwono, biało i zielono-czyli w kolory węgierskiej flagi.

8.         Z kolei 30 września, jak zapewne każdy z Was dobrze wie, wypada Dzień Chłopaka. W tym wyjątkowym czasie niech wszystkie koleżanki z klasy obdarują swoich kolegów pięknymi uśmiechami;] Na pewno są tego warci;]

 

Nasz Szkolny Serwis Informacyjny przypominać Wam będzie również o prawach i obowiązkach uczniowskich zawartych w Statucie naszej szkoły. Dlatego też w tym wydaniu szkolnych informacji wszystkim uczniom zwracamy uwagę na to, że:

-wszyscy możemy wpływać na życie szkoły przez działalność samorządową i zrzeszanie się w organizacjach działających w szkole;

-naszym obowiązkiem jest natomiast systematyczne i aktywne uczestnictwo w zajęciach lekcyjnych, których nie wolno zakłócać niewłaściwym zachowaniem.

Warto o tym pamiętać już na początku roku szkolnego!

Na zakończenie dzisiejszego wydania odczytany zostanie fragment dramatu patrona naszej szkoły -Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”. W ten sposób nasza szkoła włączy się w VI edycję akcji „Narodowe Czytanie”. Wydarzenie to miało miejsce 2 września (w sobotę), kiedy to Para Prezydencka oraz polscy aktorzy czytali jeden z najpopularniejszych na świecie dramatów Wyspiańskiego.

Fragment rozmowy bohaterów utworu pt.”Wesele” przeczytają uczniowie klasy IIIA gimnazjum: Zuzanna Zakrzewska i Alexander Stalmach-Rulton.

Akt I, scena XII

PAN MŁODY

Kochasz ty mnie?

PANNA MŁODA

Moze, moze -

cięgiem ino godos o tem.

PAN MŁODY

Bo mi serce wali młotem,

bo mi w głowie huczy, szumi...

moja Jaguś, toś ty moja?!

PANNA MŁODA

Twoja, jak trza, juści twoja;

bo cóż cie ta znów tak dumi?

Cięgiem ino godos o tem.

PAN MŁODY

A ty z twoim sercem złotem

nie zgadniesz, dziewczyno-żono,

jak mi serce wali młotem,

jak cię widzę z tą koroną,

z tą koroną świecidełek,

w tym rozmaitym gorsecie,

jak lalkę dobytą z pudełek

w Sukiennicach, w gabilotce:

zapaseczka, gors, spódnica,

warkocze we wstążek splotce;

że to moje, że to własne,

że tak światłem gorą lica!

PANNA MŁODA

Buciki mom troche ciasne.

PAN MŁODY

A to zezuj, moja złota.

PANNA MŁODA

Ze sercem tako robota.

PAN MŁODY

Tańcuj boso.

PANNA MŁODA

Panna młodo?!

Cóz ta znowu?! To ni mozno.

PAN MŁODY

Co się męczyć? W jakim celu?

PANNA MŁODA

Trza być w butach na weselu.

 

 

 

 Dziś dziękujemy już wszystkim za uwagę i życzymy dobrego dnia!

Do usłyszenia;] w przyszłym miesiącu...